A homoktövis csodája

A homoktövis nem véletlenül a gyümölcsök királynője és nem véletlenül az egészséges élet biztos záloga!

 

A homoktövis az ezüstfafélék (Elaeagnaceae) családjába tartozó, 2-5 m magas, kétlaki, tövises cserje, vagy fa. Főgyökérzete mélyre hatoló, ez magyarázza szárazságtűrő képességét. Oldalgyökérzete viszont sekélyen helyezkedik el, messzire nyúló, rajta - különösen mechanikai sérülések után - erőteljes gyökérsarj-képződés indul meg. Gyökerein gümőkben szimbionta baktériumok élnek, melyek megkötik a légkör nitrogénjét. Ugyancsak a gyökereken élnek micorrhiza gombák.

Fás részei sűrű pikkelyszőrökkel borítottak, általában ezüst-szürkék, az idősebbek rozsdabarnák. Rövid termőrészei szúrós tövisben végződnek, ami megnehezíti a betakarítást. Márciustól májusig virágzik a lomblevelek megjelenése előtt. Virágai kicsik sárgás - barnásak, fejecskés füzérben állnak. Kétlaki növény, vagyis a nő- és hímvirágok más növényeken találhatók. A nőivarú egyedek rügyei kisebbek, megnyúltak és vesszőhöz simulok, a hímbokrok rügyei lekerekítettek a fás részektől elállók. A hímivarú növények erőteljesebb növekedésűek, amit telepítéskor figyelembe kell venni. Az ültetvényben 10 százalék elegendő belőlük a termékenyüléshez (1 hímre 9 nőivarú egyed). A bogyótermésük borsónyi, gömbölyű, vagy megnyúlt hengeres, 5-10 mm hosszú, 4-8 mm vastag, fajtától függően a citromsárgától a narancsvörösig színeződik.

Szaporítása: Miután kétlaki növény, telepítésekor nő és hímivarú növényeket kell ültetni. A biztonságos, bőséges terméshez 9 nőivarúhoz 1 hímivarú növényt kell ültetni a szélirányt is figyelembe véve.

Javasolt ültetési távolsága: 3-5 méter sor és 2-3 méter tőtávolság. Háztáji kertünkben megfelel a 2,5x2 m-es térállás is. Egyszerűbb ivartalan úton, amely zöld és fás dugványozással történhet (gyökérdugvánnyal vagy gyökérsarjról). A homoktövis ökológiai szempontból igénytelen, azonban a kedvezőbb körülményeket meghálálja. Kedveli a párás klímát az öntözésre kedvezően reagál, de az időszakos vízborítást nem tűri (pl. ártér). A fiatal növényeket védjük az erős szelektől és az elgyomosodástól (gyomlálás, mulcsozás, talajtakarás). Napfény iránt igényes.

Telepítés előtt, ősszel célszerű a talajt 60 cm mélyen megforgatni nagyobb földterület beültetésekor. Az ültetést gödrösen végezzük. 30X30x30 cm-es gödrökbe, komposzttal vagy marhatrágyával kevert talajba helyezzük az ültetésre előkészített növényeket, sarjakat, miután a gyökérvégeket éles metszőollóval visszacsíptük. A törzs körül készítsünk akkora tányért, hogy azon keresztül a növény 10-20 l vízzel beöntözhető legyen. Ügyeljünk arra, hogy a gyökérnyak az ültetés során kissé mélyebre kerüljön. A homoktövis a foszforra igényes. A biokerti telepítés előtt készítsünk baromfi trágyával érett komposztot és ezt juttassuk az ültető gödörbe.

Talaj: Alkalmazkodik a legszegényebb száraz vagy sós talajokhoz, megtalálható mészkövön, gipszes talajon, márgán, márgás-agyagos homokkő málladékon. Gyökérzete a jól levegőző talajokon, többnyire homokon fejlődik zavartalanul. Jól sarjad, gyökérsarj képződésre hajlamos, ez adja a növény bokor jellegét. Kerüljük a pangó belvizes, levegőtlen agyagtalajokat, mert azokban rosszul nő, kipusztul.

Gondozása: A telepítést követõ három évben az ültetvény között a legjobb lucernát vagy tököt ültetni. Mivel a növény nitrogén megkötő mikorriza gombával él szimbiózisban, így nitrogén igénye csekély. Rendszeres metszést nem igényel, de az idősebb termő ágakat vissza kell vágni. Vegyük figyelembe fokozott fényigényét, ezért törzses nevelésnél szellős, napfényes koronát alakítsunk ki.

Virágai lombfakadás elött március-áprilisban nyílnak. Csöves virágai aprók vörösbarnán pikkelyesek, egyivarúak. A termős virágok tömött fürtben, míg a külön bokron fejlődő porzós virágok rövid füzérekben állnak főleg a vesszők felső végén. Szélbeporzású.

Gyümölcsöt 2-4 éves korától hoz. Az ötödik évben kezd el intenzíven teremni az ültetvény, és 20-25 év múlva kell újratelepítést alkalmazni. Ideális körülményeknél 30-50 évig is elél.

A téli hideget jól viseli, a fagyok nem károsítják. A virágok még -10 C alatt sem károsodnak.  A gyümölcs leveses, vékony héjú. A héj színe sárgától a narancsvörösig terjed.
A homoktövis termése szeptember, októberben érik be (a korai fajták már augusztus folyamán elkezdenek), ilyenkor még kesernyés, savanykás, de dércsípetten édessé és fogyaszthatóvá válik. Gyümölcsét elsősorban feldolgozva és nem nyersen fogyasztják.

A termést az elsõ fagyig ajánlatos leszedni.

Szedése: egyetlen hátránya, hogy nehezen gyűjthető. Az egész növény szúrós és könnyen felsérti a gyűjtő kezét. A bogyók elég erősen kötődnek a kocsányhoz, az érettek könnyen szétnyomódnak, levük kifolyik. Ezért miután a termés javarészt a 2-3 éves hajtásokon fejlődik, a gyümölccsel sűrűn benőtt gallyakat vágják le. Ezeket 5-10 cm-es darabokra vágva a gallyakkal együtt préselik. Más esetben megtisztítva gallyal együtt lefagyasztják és a szükségletnek megfelelő mennyiséget használnak fel.

Használata: A bogyókból 85% lé nyerhető. Száradási arány: 3 kilogramm nyers áruból lesz 1 kilogramm száraz áru.

A homoktövis a hűtés során is megőrzi értékes vitamin és hatóanyag tartalmát.

ultetveny.jpg



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 1
Heti: 13
Havi: 65
Össz.: 8 592

Látogatottság növelés
Oldal: Termessze Ön is!
A homoktövis csodája - © 2008 - 2024 - homoktovisszerbia.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »